Jak skutecznie zwalczyć ból mięśni?

Leki i tabletki na ból mięśni

Ból mięśni to objaw, który może pojawić się z wielu różnych przyczyn. W większości przypadków są one niegroźne, jednak takie dolegliwości mogą wskazywać również na poważniejsze problemy. Sprawdź, z jakich powodów mogą boleć mięśnie, a także jak sobie z takim bólem radzić.

Dlaczego mięśnie bolą?

Ból mięśni powstaje w wyniku drażnienia odpowiednich receptorów, które wywołują bodźce mechaniczne lub chemiczne. Te pierwsze są efektem działania jakiejś siły ze środowiska zewnętrznego. Natomiast bodźce chemiczne to zazwyczaj związki produkowane przez organizm, np. adrenalina czy cząsteczki uwalniane w wyniku rozwoju stanu zapalnego.

Najczęstsze przyczyny bólu mięśni to:

  • uraz,
  • przeciążenie lub nadmierne rozciąganie,
  • infekcje wirusowe.

W takiej sytuacji dolegliwości zwykle ustępują w krótkim czasie i nie wymagają konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak ból mięśni się przedłuża, koniecznie porozmawiaj o nim ze specjalistą. Czasem jego źródło może leżeć w zupełnie innym miejscu, np. w narządach wewnętrznych. Diagnostyka długotrwałego bólu mięśni bywa trudna i zazwyczaj wymaga konsultacji z neurologiem lub reumatologiem[1].

Które leki pomogą na ból mięśni?

Częstym podłożem bólu mięśni jest stan zapalny, który rozwija się w miejscu urazu czy infekcji. Dlatego w pierwszej kolejności warto zastosować preparaty z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, o działaniu łagodzącym ból i obrzęk tkanek. Hamują one aktywność enzymów uczestniczących w produkcji prostaglandyn – cząstek odpowiadających za rozwój stanu zapalnego.

Do leków z grupy NLPZ należy m.in. deksketoprofen. Oprócz standardowego działania dodatkowo wpływa on na przewodzenie bodźców bólowych, przez co zapobiega przemianie bólu ostrego w przewlekły. Co ważne, lek ten wykazuje niewielkie ryzyko podrażnienia żołądka i towarzyszącego mu krwawienia z przewodu pokarmowego. Dlatego tabletka przeciwbólowa z deksketoprofenem może być przyjęta na czczo, co przyspieszy proces jej trawienia. Dzięki temu efekt przeciwbólowy pojawi się szybciej, co ma duże znaczenie w przypadku dolegliwości wynikających z nagłego urazu[2].

Leki z grupy NLPZ są dostępne także w postaci żeli do stosowania miejscowego. Możesz bez obaw łączyć je z preparatami doustnymi, ponieważ działają one wyłącznie w obrębie skóry. Nie przenikają na tyle głęboko, żeby dostać się do krwi i wywołać efekty ogólnoustrojowe.

Jak złagodzić ból mięśni?

Sposoby na walkę z bólem mięśni są uzależnione od jego przyczyny. Jeśli wynika on z przetrenowania, koniecznie daj organizmowi czas na regenerację. Zadbaj też o regularny odpoczynek między treningami, żeby nie dopuścić do przeciążenia mięśni.

Ból spowodowany urazem złagodzi zimny okład, który zmniejszy także obrzęk uszkodzonych tkanek. Z kolei na nadmiernie napięte mięśnie pomoże ciepło w postaci maści rozgrzewającej czy gorącego prysznica, a także masaż.

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna jest bardzo ważna w kontekście zapobiegania bólom mięśni. Regularne ćwiczenia wzmacniają je, dzięki czemu są one mniej podatne na urazy czy przeciążenie. Z kolei rozgrzewka i rozciąganie zmniejszają ryzyko kontuzji w trakcie uprawiania sportu.

[1] Liczner, G. (2022). Leczenie bólu w gabinecie lekarza rodzinnego. Gabinet Prywatny, 286(6), 36-45.

[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.

Oceń: 4/5 z 1 ocen
Udostępnij: